MIS ON MASSAAŽ? KONTAKT
Lõpetasin aastal 2006 Tartu Iluravi Rahvusvahelises Erakoolis üldmassaaži kutsealase baaskoolituse, mille maht oli 1000 akadeemilist tundi. Pärast lõpetamist olen praktiseerinud massaaži oma klientide peal ning teen seda jätkuvalt. Aastal 2009 alustasin õpinguid Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis üldõenduse erialal, kus omandasin kesktaseme meditsiinitöötajale omase rakendusliku kõrghariduse.
Massaaž on oma olemuselt keha puudutamine masseerija poolt, kasutades selleks spetsiaalseid võtteid, mis masseeritava keha stimuleerivad. See on ravimeetod, mis ergutab keha kõiki tavapäraseid funktsioone. Massaaži eesmärk on parandada vere- ja lümfiringet, tõsta lihastoonust, vähendada lihaspingeid ning stressi.

Klassikaline üldmassaaž on tuntud ka nime all „Klassikaline Rootsi massaaž“. See on üks kõige levinuim massaažiliik, mille peamine eesmärk on parandada kudede varustust hapnikuga ja eemaldada organismist toksiine. See kiirendab ainevahetust, taastab energiat, lõdvestab lihaseid, turgutab immuunsüsteemi, parandab närvisüsteemi ja vähendab stressi. Massaaž on kasulik igale inimesele, eriti vajavad seda aga inimesed, kes tegelevad spordiga, on istuva eluviisiga, tunnevad stressi või lihasvalusid. Protseduuri tehnikad sisaldavad endas silitamisi, naha ja naha-aluskoe hõõrumisi, lihaste muljumist, vibratsiooni ning kergeid löögilisi võtteid. Peale massaaži on soovitav juua rohkem vedelikku kui tavaliselt, kuna organismi vedelikuhulk on tänu kiirenenud ainevahetusele vähenenud. Täieliku tulemuse saamiseks soovitan võtta ravikuuri, mis on umbes 6-8 korda olenevalt kliendi hetke lihasseisundist.
Üldmassaaž on protseduur, kus masseerija masseerib läbi kogu keha, mis võtab aega umbes tund kuni poolteist tundi. Masseerimist alustatakse selja ja kaela piirkonnast, sealt liigutakse vasakule ning paremale jalale. Jalad masseeritakse reitest kuni jalalabadeni. Klient keerab ennast ümber ning rätikud jäävad katma tema rinna- ja kubemepiirkonda. Masseerija masseerib jalad teiselt poolt. Edasi jätkatakse kõhu masseerimisega päripäeva. Järgmiseks käed eest kui ka tagant. Viimaks dekolteepiirkond, kael ja silumine otsmikul. See kokku kujutab endast kogu keha massaaži.
Kokkuvõte klassikalise massaaži toimetest inimorganismile:
§ lõdvestab valulikke ja pinges lihaseid;
§ kiirendab ainevahetust;
§ aktiveerib lümfiringet;
§ puhastab organismi jääkainetest;
§ parandab verevarustust;
§ leevendab stressi ja unehäireid;
§ toimib lõõgastavalt nii vaimse kui füüsilise ülepinge korral;
§ suurendab organismi vastupanuvõimet haigustele.
Klassikalist massaaži pole soovitatav teha järgmistel juhtudel:
§ kõrge vererõhk;
§ ägedad nahahaigused (psoriaas, dermatiit);
§ palavik;
§ rasked südame-, neeru ja kopsuhaigused;
§ pahaloomulised kasvajad;
§ vere hüübimishäired;
§ veenilaiendid ja –põletikud;
§ alkohoolne joove.
Klassikaline seljamassaaž on põhimõtteliselt osa üldmassaažist. See osa on ainult selg. Selle peamine eesmärk põhimõtteliselt sama mis üldmassaažil: parandada kudede varustust hapnikuga ja eemaldada organismist toksiine, kiirendada ainevahetust, taastada energiat, lõdvestada lihaseid, turgutada immuunsüsteemi, parandada närvisüsteemi ja vähendada stressi. Seljamassaaž on kasulik igale inimesele, eriti vajavad seda aga inimesed, kes tegelevad spordiga, on istuva eluviisiga, tunnevad stressi või lihasvalusid. Protseduuri tehnikad sisaldavad endas silitamisi, naha ja naha-aluskoe hõõrumisi, lihaste muljumist, vibratsiooni ning kergeid löögilisi võtteid. Peale massaaži on soovitav juua rohkem vedelikku kui tavaliselt, kuna organismi vedelikuhulk on tänu kiirenenud ainevahetusele vähenenud. Täieliku tulemuse saamiseks soovitan võtta ravikuuri, mis on umbes 6-8 korda olenevalt kliendi hetke lihasseisundist.
Seljamassaaž on protseduur, kus masseerija masseerib läbi ainult selja ning see võtab aega umbes 45 minutit. Masseerimist alustatakse selja määrimisega õliga. Masseeritakse õlgu, selga ja kaela. Käed masseeritakse kuni õlavarre keskosani.
Kokkuvõte klassikalisest seljamassaaži toimetest inimorganismile:
§ lõdvestab valulikke ja pinges lihaseid;
§ kiirendab ainevahetust;
§ aktiveerib lümfiringet;
§ puhastab organismi jääkainetest;
§ parandab verevarustust;
§ leevendab stressi ja unehäireid;
§ toimib lõõgastavalt nii vaimse kui füüsilise ülepinge korral;
§ suurendab organismi vastupanuvõimet haigustele.
Klassikalist seljamassaaži pole soovitatav teha järgmistel juhtudel:
§ kõrge vererõhk;
§ ägedad nahahaigused (psoriaas, dermatiit);
§ palavik;
§ rasked südame-, neeru ja kopsuhaigused;
§ pahaloomulised kasvajad;
§ vere hüübimishäired;
§ veenilaiendid ja –põletikud;
§ alkohoolne joove.
Tselluliidimassaaž on massaaž jalgadel, kasutades selleks enamasti spetsiaalseid kreeme, mis aitavad masseerides tselluliidi vähenemisele kaasa. Selleks võib kasutada ka mett või muid tselluliidi kreeme, mis soodustavad masseerides tselluliidi vähenemist. Massaaži eesmärk on vähendada jalgades tselluliidi. Kuna tselluliid on tingitud ainevahetushäirest siis massaaž aitab ainevahetust jalgades parandada. Klient peaks tselluliidi vähenemisele ka kindlasti ise kaasa aitama, kui ta tahab, et massaaž oleks talle kasulik. Tihti tekib rohkem tselluliidi kevadel. Naisterahvad ei tohiks kanda väga pigistavaid teksaseid kuna see takistab ainevahetuse tööd. Ravikuuri ajal tuleks hoiduda rasvasest toidust ning alkoholi tarbimisest. Ei soovita juua ka kohvi, kuna selle liigne joomine võib samuti ainevahetust jalgades halvendada. Oluline on ka tervislik toitumine ja füüsiline liikumine. Enamasti on tselluliid naiste probleem, aga väga harva võib see esineda ka meestel. Koostööna suudame olukorda kindlasti parandada.
Tselluliidimassaaž on protseduur, kus masseeritakse jalgasid mõlemalt poolt, reitest kuni jalalabadeni. Kasutatakse spetsiaalseid kreeme, mis vähendavad tselluliidi ning aitavad jääkaineid jalgadest välja viia. Meega on massaaž valulik. Protseduur võtab aega umbes 60 minutit. Tselluliidimassaaži peab tegema kindlasti ravikuurina, mis on kuskil 8 korda.
Tselluliidimassaaži toime:
- aitab lagundada rasvakobaraid nahas;
- kiirendab kudedest vedeliku eemaldamist;
- parandab vere- ja lümfiringlust, mille tulemusena paraneb ainevahetus;
- tugevdab kapillaare ja naha kvaliteeti.
Tselluliidimassaaži pole soovitatav teha järgmistel juhtudel:
- kõrge vererõhk;
- ägedad nahahaigused (psoriaas, dermatiit);
- palavik;
- rasked südame-, neeru ja kopsuhaigused;
- pahaloomulised kasvajad;
- vere hüübimishäired;
- veenilaiendid ja –põletikud;
- alkohoolne joove;
- operatsioonijärgne periood;
- rasedus.
Näomassaaž ehk kosmeetiline massaaž on mõeldud näo hoolduseks kosmeetiliste kreemidega. See parandab näonahka, puhastab komedoone ning lõõgastab. Leevendab ka kortsude teket. Tõuseb näonaha toonus ning paraneb elastsus, nahk puhastub põhjalikult. Reflektoorselt mõjutab massaaž kogu organismi. Paraneb uni, tõuseb isu ja väheneb stress.
Protseduuri teostatakse ainult näol kosmeetiliste kreemidega. Masseerimist alustatakse lõua alt ning lõpetatakse peanahal. See võtab aega 15 kuni 20 minutit olenevalt kreemi imendumisest.
Näidustused näomassaažiks:
- liigne rasueritus ja komedoonid;
- kuiv ja kestendav nahk;
- vananev nahk;
- tursed silmade ümbruses;
- armiline nahk.
Näomassaaži pole soovitatav teha järgmistel juhtudel:
- põletikuline nahk sh. ägedad mädased põletikud;
- ägedad nahahaigused nagu allergiad, dermatiit, herpes;
- kasvajad;
- tugev kuperoosa;
- ülitundlik nahk;
- värsked ning lahtised haavad ja armid;
- alkohoolne joove.
Meemassaaž on põhimõtteliselt nagu seljamassaaž kasutades selleks mett. Erinevad on ka võtted ning toime. Nagu ka muu massaaž parandab ka see verevarustust, kiirendab ainevahetust ja lõõgastab lihaseid. Ainevahetuse kiirenemisel aitab ta organismist väljutada jääkaineid, stimuleerib naha aluskude ja verevarustust. Protseduur ise on küllaltki valulik, eriti karvastematel inimestel, kuna mesi toimib kui kleepaine. Mesi aitab puhastada organismis energiakanaleid ning viia mürkained kiiremini välja. Seetõttu on see sobilik ka külmetus haiguste puhul. Meemassaaž on väga soodne ka vanematele inimestele, kuna see toniseerib vananenud ja lõtvunud nahka ning nahk muutub peale massaaži pehmeks ja siidjaks. Protseduuri võib kasutada ka tselluliidi ravis. Meemassaaži ei tasu segi ajada saunas mee peale määrimisega, kuna seal puuduvad spetsiifilised võtted, mis aitavad nahka puhastada. Peale massaaži on soovitav juua rohkem vedelikku kui tavaliselt, kuna organismi vedelikuhulk on tänu kiirenenud ainevahetusele vähenenud.
Meemassaaž on protseduur, kus masseerija masseerib meega selga. Kliendi soovi korral võib masseerida ka mujalt, aga hoiatusena võiks teada, et kleepuv mesi on nahal valus. Seda valu võib võrrelda kui kleeplindi tõmbamist nahalt. Protseduur võtab aega umbes 30 – 60 minutit. Protseduuri aeg sõltub väga palju sellest, kui kiirest mesi imendub naha sisse ning kui kiiresti ta sealt väljub. Pärast protseduuri panen kliendi mõneks minutiks kuumade käterätikute alla hauduma.
Näidustused meemassaažiks:
- õrn külmetus;
- liigese või närvivalud;
- lihaspinged ja stress;
- tselluliit;
- kuiv nahk või kroonilised liigeseprobleemid;
- nahapooride puhastamine.
Meemassaaži pole soovitatav teha järgmistel juhtudel:
- kõrge vererõhk;
- ägedad nahahaigused (psoriaas, dermatiit);
- allergia mee suhtes;
- ägedad põletikud;
- südame rütmihäired või stimulaator;
- palju sünnimärke;
- karvased inimesed, kuna protseduur on neile eriti valulik;
- rasedus.